top of page

Suriyeli işçilerinize çalışma izni alıyoruz

Yabancı çalışma izinleri ile ilgili bilgilendirmelere devam ediyoruz. Konumuz Suriyeliler için çalışma izni.

İster küçük bir işletme ister orta ölçekli bir işletme ister büyük ölçekli bir işletme olun eğer iş yerinizde geçici koruma kapsamında Suriyeli personel çalıştırıyorsanız mutlaka çalışma izni almak zorundasınız.

Çalışma izni olmaksızın çalışan Suriyeli işçiler ile bunları çalıştıranlar hakkında 27.02.2003 tarihli ve 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanunun ilgili hükümleri uygulanır.


Geçici Koruma Kapsamında Suriye uyruklu personel çalıştıracak iş yerleri; diğer yabancı uyruklu personel istihdamı için zorunlu olan çalışma izni kriterlerinin birçoğundan muaf tutulmuş, çalışma izni almak için bir çok kolaylıklar getirilmiştir.

Örneğin; Suriyeli işçi çalıştıracak iş yerlerinde ödenmiş sermaye şartı aranmamaktadır. Suriyeli işçi çalıştırmak için SGK ya kayıtlı en az bir Türk personelinizin olması yeterlidir.


Ancak, iş yerlerinde geçici koruma kapsamında çalıştırılacak yabancı uyrukluk kişiler için istihdam kotası buluyor.

Buna göre, iş yerinde geçici koruma kapsamında çalışan sayısının, aynı iş yerinde çalışan Türk vatandaşı sayısının yüzde onunu geçmemesi esastır.

Örneğin, iş yerinizde 1 ile 19 arasında Türk çalışnanız var ise sadece bir Suriyeli personel istihdam edebilir, 20 Türk çalışanınız var ise iki GKK Suriyeli personel istihdam edebilirsiniz.


Fakat, GKK Suriyeli işçi çalıştıracak iş yerleri bazı koşullar altında kota şartından muaf tutulabilirler. Örneğin 5 Türk çalışanınız olduğu halde iş yerinizde 20 GKK Suriyeli personel çalıştırmak istiyorsanız bu mümkün olabilir. Bu konuda uzmanlarınız size destek sağlayabilirler.


Bütün yabancı çalışma izinleri harca tabidir 02.01.2018 tarihinden itibaren Suriyeliler için çalıma izni harçları 537,50 TL den 228.90 TL ye indirilmiştir.


Suriyeli çalışma izni başvurularında uzman desteği almak önemlidir. Konusunda uzmanlaşmış geniş bir ekip ile çalışan Modum Danışmanlık bu güne kadar yabancı çalışma izni işlemlerinde neredeyse %100'e varan bir başarı oranı sağlamıştır.

Geçici koruma kapsamındaki kişiler için Çalışma İzni Alınması noktasında verdiğimiz Hizmetler ise;

  • Ön incelemenin yapılması,

  • Evrak hazırlığının yönetilmesi,

  • İlgili dilekçelerin ve sözleşmelerin hazırlanması,

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı otomasyon sistemi üzerinden on-line başvurunun yapılması,

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde işlemlerin takip edilmesi ve sonuçlandırılması şeklindedir.

Ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak ve hizmet almak için bizi hemen arayabilirsiniz.


Çağrı Merkezi: 08505320309

84 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page