top of page

Yabancı çalışma izni uzatma başvurusu


Yabancı çalışma izinleri nasıl uzatılır? Çalışma izni uzatma başvurusu nasıl yapılır?Çalışma izninizi uzatmak için gerekli evraklar nelerdir? Çalışma izni uzatma başvurusu ne zaman yapılmalıdır? Yabancı çalışma izinleri ne kadar süre ile uzatılabilir? Bu konuları ele alacağız. 


Bir çalışma izninin süresinin uzatılabilmesi için; mevcut çalışma izninin bittiği tarihten geriye doğru en fazla iki aylık sürede olmak kaydıyla, izin süresi sona ermeden uzatma başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Çalışma izninin süresinin bitiminden sonra yapılan süre uzatma başvuruları işleme alınmamaktadır.

Çalışma izninin uzatılması talebi ilk başvuruda olduğu gibi e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapılır.


Bir yıllık kanuni çalışma süresinden sonra, 6735 sayılı Kanunun 7 nci maddesine göre yapılacak uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilebilir.

Farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilk başvuru usul ve esaslarına tabi olarak değerlendirilir.


Çalışma İzinlerinin Uzatılması için e-imza Zorunlu;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,Yabancıların Türkiye'de Çalışma İzini Başvuru Sisteminde bilindiği gibi yenilemeye gitmiştir.

Yapılan yenilemeye göre, yapılacak her türlü çalışma izin başvurusunda başvuru sahibinin ve bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın; elektronik tebligata elverişli KEP hesabının bulunması ve başvuruların elektronik imza ile yapılması zorunlu olmuştur.

Modum Danışmanlık Çağrı Merkezi: 08505320309

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page